Založ si blog

Irena Sendlerowa: Odvaha s ľudskou tvárou

Zachránila približne 2 500 detí, bola zatknutá, prežila mučenie gestapa a neprehovorila. Odsúdili ju na smrť, ale s pomocou Żegoty poprave unikla a naďalej pracovala v odboji.

Detstvo v židovskej komunite

Irena Sendlerowa bola dcérou lekára. V Otwocku, kde vyrastala, žila silná židovská komunita, z ktorej veľkú časť tvorili pacienti jej otca. Irena mala medzi nimi priateľov a už ako malá sa naučila jidiš. Po smrti otca, ktorého si židovská obec vážila, ponúkli Irene Sendlerowej, že jej budú platiť štipendium. Matka to však odmietla. Neskôr vyštudovala polonistiku a učiteľstvo vo Varšave. Síce štúdium ukončila pred vojnou, učiteľské miesto nezískala, ale zamestnala sa v sociálnom odbore varšavského magistrátu.

Zdroj: Free from google

Trest smrti za pomoc

Po nacistickej okupácii bola sociálna pomoc židovským rodinám zakázaná. Irena Sendlerowa však spoločne s niekoľkými zamestnancami magistrátu vytvorila skupinu, ktorá Židom pomáhala. Vďaka falšovaniu dokumentov zaistili, že sa viac ako 3 000 Židov stalo Poliakmi a mohlo dostávať podporu. So stúpajúcimi protižidovskými nariadeniami bola Varšava rozdelená na tri časti: nemeckú, poľskú a židovskú, do ktorej boli zvážaní Židia aj z iných častí krajiny.

Keď na jeseň roku 1940 židovské geto uzavreli a od mesta ho delil trojmetrový múr, už sa v ňom tiesnili státisíce. Za porušenie zákazu pomáhať Židom hrozil trest smrti. Sendlerowa obišla aj tento zákaz  pomocou sfalšovanej priepustky. Ako zdravotníčka prekračovala hranicu geta denne, pomáhala do neho pašovať lieky a potraviny. V tom čase previezla aj prvé deti, ktoré by tam neprežili.

Nový život pod záštitou Żegoty

Nový život a nové mená dostalo viac ako 2 500 židovských detí po tom, ako sa Sendlerowa stala vedúcou na detskom oddelení Żegoty. Deti pašovali rôznymi spôsobmi – sanitkami v rakvách ako mŕtve obete týfusu, odvážané v odpadkoch, kanálmi alebo podzemnými chodbami. Deti s novou identitou schovávala v kláštoroch, detských domovoch alebo boli umiestnené do poľských rodín.

V roku 1943 prežila Sendlerowa niekoľkomesačné mučenie gestapákmi. Ľuďom zo Żegoty sa ju však podarilo zachrániť len tesne niekoľko hodín pred plánovaným zastrelením a až do konca vojny sa skrývala pod falošným menom. Pomáhať Židom však neprestala. Počas zachraňovania detí z geta viedla Irena Sendlerowa po celý čas ich kartotéku. Údaje o deťoch zapisovala na malých papierových zvitkoch. Tieto kartičky následne zakopala v sklenenom pohári pod jabloňou v záhrade jednej zo spojok odboja. Túto jabloň aj dnes nájdete vo Varšave na Lekárskej 9 – práve tam boli ukryté informácie o deťoch.

Odvaha, ktorá inšpiruje

Irena Sendlerowa bola roky prenasledovaná komunistickým režimom a o jej hrdinstve sa nehovorilo. Až postupom času si svet začal uvedomovať jej činy a odvahu. V roku 1965 jej bol udelený titul Spravodlivý medzi národmi. Vycestovať jej však komunistická strana nepovolila a strom v Aleji spravodlivých zasadila až o 18 rokov neskôr. V roku 1991 získala čestné občianstvo Izraela, ktoré sa len málokedy udeľuje nežidovským osobám. Radom bieleho orla si ju a jej činy uctili v roku 2003 a o 4 roky neskôr získala nomináciu na Nobelovu cenu mieru. Irena Sendlerowa zomrela v máji 2008, v deň, keď žilo približne 700 z 2 500 detí, ktorým zachránila život.

Marek Edelman: Porazil nás plameň, nie Nemci

17.04.2018

Jeden z vodcov varšavského geta, ktorý miloval Poľsko tak, že ho nikdy neopustil. Aktivista už v detstve Marek Edelman vyrastal v politicky aktívnej rodine. Bol synom Natana F. Edelamana, člena viac »

Poľsko si pripomína hrdinov, ktorí pomáhali Židom počas 2. sv. vojny dňom Spravodlivých

03.04.2018

[caption id="attachment_4" align="aligncenter" width="630"] Zdroj: Stauder Holding[/caption] „Hrdinstvo týchto ľudí sa pre nás nikdy nesmie stať samozrejmosťou a ich činy si musíme neustále viac »

Mária Patakyová, ombudsmanka, verejná ochrankyňa práv

Niektoré právomoci Slovenského národného strediska pre ľudské práva prejdú na ombudsmana

19.04.2018 12:01

Na verejného ochrancu práv prejdú podľa predloženého návrhu zákona niektoré kompetencie Slovenského národného strediska pre ľudské práva.

Kia, Žilina, závod

Svet pridá, potiahne to aj našu krajinu

19.04.2018 12:00

Svetová ekonomika bude rásť rýchlejšie, ako sa pôvodne čakalo, a profitovať z toho bude aj Slovensko. Odhaduje to v najnovšej prognóze Medzinárodný menový fond.

španielsko, ETA, baskicko

Baskická ETA oznámi svoje úplné rozpustenie začiatkom mája

19.04.2018 11:41

Miestne noviny Gara tvrdia, že lídri ETA sa chystajú vyzvať členov organizácie, aby hlasovali o tom, či ju chcú do leta úplne rozpustiť, mieni agentúra Reuters.

SaS, Richard Sulík,

Umelý konflikt, Danko vydiera Smer a chce silnejšiu pozíciu, tvrdí SaS

19.04.2018 11:07

Predseda SNS Danko vydiera Smer, aby si posilnil pozície v koalícii, tvrdia predstavitelia liberálov z SaS, ktorí zdôrazňujú potrebu predčasných volieb.

jasmina777

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 1535x
Priemerná čítanosť článkov: 512x

Autor blogu

Kategórie

Archív