Založ si blog

Poľsko si pripomína hrdinov, ktorí pomáhali Židom počas 2. sv. vojny dňom Spravodlivých

Zdroj: Stauder Holding

„Hrdinstvo týchto ľudí sa pre nás nikdy nesmie stať samozrejmosťou a ich činy si musíme neustále pripomínať,“ uviedol riaditeľ Poľského inštitútu a poradca ministra Jacek Gajewski na štvrtkovej výstave ŻEGOTA – RADA POMOCI ŽIDOM v Múzeu holokaustu v Seredi. A mal pravdu. Mnohým z nás je pojem Żegota cudzí. Poznanie histórie a opätovné pripomenutie si jej najtemnejších udalostí by malo byť akousi prevenciou, aby sa neopakovala. No nemali by sme zabúdať ani na to, že tu boli aj takí, ktorým ich ľudskosť nedovolila sa len tak dívať cez prsty na hrôzy páchané vojnou, a rozhodli sa pomôcť.

Żegota – jedinečná a predsa neznáma

Síce nás o histórii 2. svetovej vojny učia už v základnej škole, o činnosti a histórii Żegoty vieme veľmi málo. Organizácia Żegota, krycí názov pre Radu pomoci Židom v okupovanom Poľsku počas 2. svetovej vojny, bola založená koncom roka 1942 poľskou exilovou vládou. Na jej čele stáli Zofia Kossak-Szczucka a Wanda Krahelska Filipowicz. Išlo o jedinečný počin. V žiadnej z okupovaných európskych krajín podobná organizácia nevznikla.

Żegotu tvorili väčšinou demokratickí a katolícki aktivisti v Poľsku, ktorým svedomie nedovolilo nečinne sa pozerať na krutosti páchané na Židoch. Organizácia získala v krátkom čase takmer 200 dobrovoľníkov, ktorí neváhali riskovať životy na ich záchranu. Jej úlohou bolo pomáhať im a hľadať pre nich bezpečné útočisko. Takto zachránili životy približne 12 000 Židom.

S Żegotou sa neodmysliteľne spája meno Irena Sendlerowa, poľská katolícka sociálna pracovníčka, ktorá založila, viedla a stála na čele detského oddelenia. Zachránila tak približne 2 500 židovských detí z Varšavského geta. Napriek tomu, že prežila mučenie, unikla pred trestom smrti, s pomocou Żegoty naďalej pracovala v odboji. Práve vďaka jej veľkej odvahe a ľudskosti jej bolo udelené izraelské občianstvo, ktoré sa Nežidom udeľuje len veľmi mimoriadne.

Zdroj: Stauder Holding

Zdroj: Stauder Holding

24. marec – deň Spravodlivých

Poľsko si tých, ktorí ani počas vojny nestratili ľudskú tvár, nabrali odvahu pomôcť a s nasadením životov pomáhali Židom, rozhodlo pripomínať každoročne sviatkom. Deň 24. marec sa tak stal oficiálnym dňom Spravodlivých. Názov získal podľa ocenenia, ktoré sa každoročne udeľuje osobám nežidovského pôvodu, ktoré prispeli k záchrane Židov pred holokaustom. Poľsko tak vzdáva úctu odvahe a zmyslu pre spravodlivosť tých, ktorí neváhali a v sekunde obetovali takmer všetko na záchranu Židov. Naskytá sa mi otázka, prečo vlastne vieme o Żegote tak málo? Nemali by byť práve takéto činy medzi tými diskutovanejšími? Nemali by sme venovať väčšiu pozornosť práve ľuďom, ktorí sa rozhodli v sebe nájsť nesmiernu odvahu a jednoducho pomáhať? Veď aj medzi Slovákmi je viac ako 500 ocenených. Spomeniete si aspoň na meno jedného z nich?

Ulmovci: Rodina, ktorá zaplatila za pomoc Židom životmi

19.06.2018

Markowa sa stala miestom tragédie, kde počas 2. sv. vojny zavraždili poľskú rodinu Ulmovcov za pomoc Židom. Rodiny, ktorá neváhala riskovať vlastný život, aby pomohla. Spokojný život pred vojnou Józef a Wiktoria Ulmovci, ktorých nazývajú aj Samaritáni z Markowej sa zosobášili v roku 1935. Ich prvé roky manželstva boli šťastné a detí sa dočkali veľmi skoro. [...]

Jan a Antonina Żabiński: Stovky Židov zachránili úkrytom v zoo

09.06.2018

Viac ako tristo Židov našlo úkryt vo Varšavskej zoologickej záhrade. Ján Żabiński sa narodil vo Varšave v roku 1897. K láske k zvieratám ho od útleho detstva viedla matka. Aj preto voľba štúdia zoológie a následne aj povolania nebola veľkým prekvapením. S Antoninou Erdemanovou (svojou budúcou manželkou) sa stretol na Varšavskej univerzite, kde v tom čase pracoval a [...]

Tadeusz Pankiewicz: Lekárnik krakovského geta

25.05.2018

Muž, ktorý prevádzkoval lekáreň v krakovskom gete a neodmietol pomoc tým, ktorí ju v tom čase najviac potrebovali. Aj za cenu ohrozenia vlastného života. Tadeusz Pankiewicz sa narodil v roku 1908 v meste Sambir (Ukrajina) lekárnikovi Jozefovi Pankiewiczovi a Márii, ktorá bola učiteľkou. Spoločne s dvoma súrodencami vyrastal v Krakove, kde aj vyštudoval gymnázium [...]

Peniaze, euro, kufrík

Rakúski colníci našli na letisku vo Viedni v batožine 700-tisíc eur

28.04.2024 21:39

Rakúski colníci objavili 700 000 eur v hotovosti v batožine na letisku vo Viedni, ktorá patrila dvom bratrancom cestujúcim do Istanbulu.

oheň, kozub, kachle, plameň

Kysucký hotel Marlene horel, požiar strechy už lokalizovali

28.04.2024 19:09

Strechu hotela v Oščadnici zasiahol v nedeľu popoludní požiar, rozšíril sa aj do jeho podkrovných priestorov a ubytovacej časti.

Russia Lenin Death Anniversary

Ruskí komunisti zúria. Tvrdia, že Putinov obľúbený filozof bol silný zástanca fašizmu

28.04.2024 17:00

Komunisti žiadajú prokuratúru, aby posúdila tvorbu filozofa Ivana Iľjina. Riaditeľ školy, ktorú po ňom pomenovali, vidí v pozadí sprisahanie Západu.

spišiak

Ďalšia nehoda politika, Spišiak narazil do plota: Oslepilo ma slnko, vysypali sa na mňa papieriky

28.04.2024 16:54

Poslanec Progresívneho Slovenska Jaroslav Spišiak mal dopravnú nehodu, narazil do plota.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 19115x
Priemerná čítanosť článkov: 1912x

Autor blogu

Kategórie