Marek Edelman: Porazil nás plameň, nie Nemci

17. apríla 2018, jasmina777, 2. sv. vojna história Zegota

 

Jeden z vodcov varšavského geta, ktorý miloval Poľsko tak, že ho nikdy neopustil.

Aktivista už v detstve

Marek Edelman vyrastal v politicky aktívnej rodine. Bol synom Natana F. Edelamana, člena Socialistických revolucionárov, a Cecylie Edelman, aktívnej členky Židovskej socialistickej robotníckej strany. O otca prišiel v roku 1924  a o matku o niekoľko rokov neskôr ako 14-ročný. Jeho detstvo bolo späté s politickými ideálmi. Už ako dieťa bol aktivistom židovskej strany Bund, ktorá sa snažila o spravodlivé podmienky pre život Židov v Poľsku.

Zdroj: Free from Google

Na čele povstania varšavského geta

V čase, keď Nemci začali okupovať Poľsko a vzniklo varšavské geto obohnané múrmi, mal Edelman len 20 rokov. Ocitol sa za ostnatým drôtom odrezaný od zvyšku sveta. Začiatkom roku 1942 bolo vo varšavskom gete viac ako 500 000 Židov a podmienky na život sa neustále zhoršovali. Nemci začali realizovať „konečné riešenie“. Júl bol prelomový – Židov začali odvážať z geta pod rôznymi zámienkami, no Edelman tušil, že ide o klamstvá. Vedel, že vlaky smerujú do táborov smrti. Ako zamestnanec nemocnice v gete sa snažil pod zámienkou rôznych chorôb ochrániť Židov pred touto cestou. Takto sa mu podarilo zachrániť množstvo životov.

Po tom, ako Nemci toto vyhladzovanie prerušili, Edelman a jeho spolupracovníci zo Židovskej bojovej organizácie začali zbierať zbrane a organizovať jednotky. Dňa 19. apríla 1943, keď Nemci začali likvidáciu varšavského geta s viac ako 2 000 vojakmi, neočakávali spätný útok. Niekoľkotýždňové boje boli intenzívne. Ôsmeho mája spáchal veliteľ ŻOB (Židovská bojová organizácia) Mordechaj Anielewicz samovraždu, čo znamenalo, že od danej chvíle bol za všetko zodpovedný sám Marek Edelan. Nemci geto zapálili, ale Edelman a zopár jeho spojencov stihli ujsť cez kanalizáciu. Odvaha, s ktorou do poslednej chvíle bojoval, ho sprevádzala aj v čase, keď sa zúčastnil na varšavskom povstaní.

Zdroj: Free from Google

Porazení plameňom, nie Nemcami

Po vojne začal študovať na Lekárskej fakulte v Lodži a stal sa známym kardiológom. Bol jedným z vedúcich odborníkov v kardiológii. Hoci ho po antisemitskej kampani v roku 1968 komunisti z nemocnice prepustili, Poľsko neopustil (jeho manželka však áno). O hrôzach vojny však dlho mlčal. Až roku 1976, keď oslovil poľskú spisovateľku Hannu Krall, prehovoril. Kniha vyšla pod názvom Zdążyć przed Panem Bogiem (Stihnout to před Pánem Bohem v češtine) a v anglickom origináli ako Shielding the Flame ako vysvetlenie Edelmanových slov – varšavské geto porazili plamene, nie Nemci. V roku 1976  sa Marek Edelman aktívne zapojil do protikomunistickej opozície a bol členom Solidarity.