Uplynulo 75 rokov od odvážneho aktu nevinných

Devätnásty apríl 1943. Deň, keď sa Židia rozhodli prejaviť odpor a bojovali proti násiliu páchanom nacistickými Nemcami. Deň, keď varšavské geto povstalo.

Varšava bola pred 2. sv. vojnou mestom, v ktorom žilo viac ako 375-tisíc Židov. V roku 1940 bolo založené varšavské geto, kde sa tiesnilo približne 380-tisíc Židov. Žili v neľudských podmienkach, zomierali od hladu, trpeli zimou a chorobami, často boli nasadení na nútené práce. Následkom týchto katastrofálnych podmienok zahynulo pred deportáciami niekoľko desiatok tisíc.

Zdroj: free from Google

Predvečer povstania

V lete roku 1942, keď začali Židov deportovať do vyhladzovacieho tábora Treblinka pod zámienkou, že ide o pracovné tábory, židovskí obyvatelia geta nič nepodnikli. Až keď sa dozvedeli, že ide o tábory smrti, rozhodli sa transportom vzdorovať. Vznikli organizácie Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) a Żydowski Zwiazek WOjskowy (ŻZW).

V apríli 1943, v predvečer židovského sviatku Pesach, začali nacisti útoky na rozkaz Heinricha Himmlera a definitívne chceli zlikvidovať varšavské geto. Obyvatelia geta sa však rozhodli brániť. Na čele povstania stáli Mordechaj Anielewicz, Marek Edelman, Dawid Apfelbaum a iní. Nacisti narazili na nečakane silný ozbrojený odpor. Židia bojovali bez akejkoľvek nádeje na šťastný koniec, hnala ich len túžba brániť sa a zachovať si ľudskú česť. Povstanie sa síce nacistom podarilo za necelý mesiac potlačiť, ale táto udalosť sa stala najväčším a najvýznamnejším aktom aktívneho odporu Židov počas holokaustu. Po povstaní bolo geto totálne zničené.

Narcis – symbol úcty nevinných

Niekoľkým bojovníkom sa podarilo pred nemeckými plameňmi, ktorými povstanie potlačili, ujsť kanálmi. Časť z nich neskôr vytvorila oddiely alebo vstúpila do poľských jednotiek a o rok neskôr bojovali vo Varšavskom povstaní. 13-tisíc židovských životov vyhaslo počas potlačenia povstania. Tie si každoročne pripomínajú vo Varšave aj symbolom žltého narcisu.

Ulmovci: Rodina, ktorá zaplatila za pomoc Židom životmi

19.06.2018

Markowa sa stala miestom tragédie, kde počas 2. sv. vojny zavraždili poľskú rodinu Ulmovcov za pomoc Židom. Rodiny, ktorá neváhala riskovať vlastný život, aby pomohla. Spokojný život pred vojnou Józef a Wiktoria Ulmovci, ktorých nazývajú aj Samaritáni z Markowej sa zosobášili v roku 1935. Ich prvé roky manželstva boli šťastné a detí sa dočkali veľmi skoro. [...]

Jan a Antonina Żabiński: Stovky Židov zachránili úkrytom v zoo

09.06.2018

Viac ako tristo Židov našlo úkryt vo Varšavskej zoologickej záhrade. Ján Żabiński sa narodil vo Varšave v roku 1897. K láske k zvieratám ho od útleho detstva viedla matka. Aj preto voľba štúdia zoológie a následne aj povolania nebola veľkým prekvapením. S Antoninou Erdemanovou (svojou budúcou manželkou) sa stretol na Varšavskej univerzite, kde v tom čase pracoval a [...]

Tadeusz Pankiewicz: Lekárnik krakovského geta

25.05.2018

Muž, ktorý prevádzkoval lekáreň v krakovskom gete a neodmietol pomoc tým, ktorí ju v tom čase najviac potrebovali. Aj za cenu ohrozenia vlastného života. Tadeusz Pankiewicz sa narodil v roku 1908 v meste Sambir (Ukrajina) lekárnikovi Jozefovi Pankiewiczovi a Márii, ktorá bola učiteľkou. Spoločne s dvoma súrodencami vyrastal v Krakove, kde aj vyštudoval gymnázium [...]

kríž, ruženec, modlitba, viera, náboženstvo, Boh, Ježiš

Vodca sekty, ktorý sa považoval za reinkarnáciu Ježiša Krista, poslali v Rusku do väzenia

30.06.2025 23:05

Trest si odpyká vo väzenskom tábore s maximálnym stupňom stráženia.

izrael, rafah, gaza, humanitárna pomoc

Izraelská armáda priznala civilné obete streľby pri humanitárnych centrách v Gaze

30.06.2025 22:25, aktualizované: 23:25

Armáda tieto incidenty vyšetruje.

Nukleárna elektráreň / Jadrová / Nuclear Power Plant / Cattenom /

Francúzi pre vlnu horúčav odstavili jadrovú elektráreň Golfech

30.06.2025 21:42

Nie je známe, ako dlho bude elektráreň odstavená.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 20514x
Priemerná čítanosť článkov: 2051x

Autor blogu

Kategórie